Wymieniamy wodomierz – kiedy i jak?

Troska o sprawnie działający wodomierz jest tak naprawdę w interesie każdego, kto pobiera wodę z systemu wodociągowego na terenie danej gminy. Dzięki sprawnie działającemu wodomierzowi możemy płacić dokładnie za taką ilość wody, jaką faktycznie zużyjemy. Wodomierz pełni więc istotną funkcje, dlatego urządzenia te muszą spełniać określone wymogi, aby mogły zostać dopuszczone do użytku.

Każdy, kto użytkuje wodę z wodociągu powinien wiedzieć o tym, jak dziła to proste urządzenie i jaki okres ważności jest związany z jego pracą. Ich sprawność musi być bowiem regularnie kontrolowana. Wodomierz bardzo często instaluje się w piwnicy lub w pomieszczeniu gospodarczym, zaraz obok głównego zaworu. Jeśli nie ma możliwości instalacji wodomierza wewnątrz budynku, można umieścić do na zewnątrz- trzeba jednak wówczas zbudować specjalną studzienkę wodomierzową, która jest wkopywana na odpowiednią głębokość gruntu- tak, aby wodomierz zimą nie zamarzł. Odczyt z wodomierza jest regularnie wykonywany przez przedstawiciela firmy wodociągowej, która jest operatorem w naszym regionie.

 

Co ile trzeba wymieniać wodomierz?

 

Kupując nowe urządzenie otrzymujemy produkt dopuszczony do użytku na mocy legalizacji na okres 5 lat. Po tym czasie można spróbować uzyskać ponowną legalizację poprzez demontaż urządzenia i oddanie go do sprawdzenia. Ponowna legalizacja zazwyczaj nie jest jednak dokonywana już na okres pełnych 5 lat, a standardowo na 2-3 lata.

Ze względu na fakt, że ponowna legalizacja wymaga demontażu urządzenia- zazwyczaj łatwiej jest zdecydować się na wymianę starego produktu na nowy. Cała wymiana wodomierzy może zostać przeprowadzona przez firmę, która specjalizuje się w takich zadaniach i która zrobi to szybko i sprawnie. Wystarczy sprawdzić wszelkie informacje na stronie firmy Terlan, która standardowo ma w swojej ofercie taką właśnie usługę. Oczywiście, wymianą możemy zająć się też samodzielnie, jeśli tylko dysponujemy niezbędną do tego wiedzą.

http://terlan.pl/oferta/eksploatacja-systemow-wod-kan/