Domy drewniane mają swoją specyfikę, jednakże te, które niegdyś były budowane w naszym kraju raczej nie są postrzegane jako ciepłe. Z tego też względu wiele osób uważa, że dom drewniany jest tylko i wyłącznie rozwiązaniem sezonowym i faktycznie, w przypadku, kiedy nie posiada żadnej warstwy ocieplenia ani nie też nie jest wykonywany według nowoczesnej technologii- raczej nie będzie ciepły i energooszczędny. Tymczasem, czymś zupełnie innym są całoroczne domy drewniane, które są określane także jako kanadyjskie lub też szkieletowe. W Polsce działają firmy, które zajmują się wykonawstwem takich projektów od początku do końca. Takie domy drewniane doskonale sprawdzają się tak w naszym klimacie.
Jakie są zalety domu drewnianego? Jest ich wiele!
Domy stawiane w technologii szkieletowej konstruuje się dość szybko. Tak naprawdę, to właśnie stosunkowo krótki czas budowy inwestycji jest jedną z najważniejszych zalet takiego domu. Dodatkowo, przy planowaniu inwestycji w znacznie mniejszym stopniu musimy martwić się harmonogramowaniem całego procesu- oprócz wylewania fundamentów pod dom wszystkie pozostałe prace wykonywane są na sucho. Tym samym ma się znacznie większe pole manewru, co do temperatury i panującej aury.
Wymieniając zalety domu drewnianego warto wejść na stronę drewdom.com. Znajdziemy tutaj szereg wyczerpujących odpowiedzi na pytania związane z budową takiego domu i jego późniejszym użytkowaniem. Z pewnością, kolejną ogromną zaletą takiej inwestycji jest jej koszt, który w przypadku domów szkieletowych jest niższy niż w przypadku domów murowanych. Wynika to chociażby z tego, że czas budowy jest krótszy, a to oznacza mniejsze koszty zatrudnienia ekipy budowlanej. Stosowane materiały również mają nieco inną specyfikę.
Dlaczego domy szkieletowe mają szansę być naprawdę ciepłe?
W przypadku domów kanadyjskich, które są też określane jako całoroczne domy drewniane, bardzo istotne jest podążanie za wytycznymi technologii budowy, także pod względem stosowanych materiałów.
Drewnianą konstrukcję tak naprawdę ukrywa się wewnątrz budynku. Wiele elementów może być prefabrykowanych. Stosuje się specjalne folie, które mają za zadanie zatrzymywać wiatr. Od wewnątrz wykonuje się specjalne przedścianki na metalowych profilach wraz z płytami OSB i płytami gipsowo- kartonowymi. Wewnątrz tej konstrukcji stosuje się grubą warstwę ocieplenia. Najczęściej do tego celu wykorzystuje się wełnę mineralną. Wykonywana jest także elewacja zewnętrzna. Co istotne, domy drewniane wcale nie muszą posiadać drewnianej elewacji. Bardzo często w przypadku takich domów wykonuje się tynk.
Jak widać, nowoczesne domy drewniane mają wiele zalet i doskonale sprawdzają się w praktyce. Planując swoją inwestycję zawsze warto wziąć pod uwagę możliwość zbudowania domu z drewna. Tak naprawdę, szacuje się, że trwałość takiego domu jest zbliżona do trwałości i wytrzymałości domu murowanego. Stanowi to kolejny atut takiej inwestycji.