Lampy łazienkowe – na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Odpowiednie oświetlenie łazienki to ogromnie ważna kwestia. Należy jednak pamiętać, że w pomieszczeniu tym panują nieco inne warunki niż w jakiejkolwiek innej części domu. Woda, wilgoć, para i ciepło mogłyby uszkodzić zwykłe oświetlenie i spowodować niebezpieczeństwo dla domowników. Dlatego tak istotne jest, aby zaopatrzyć się w specjalne lampy łazienkowe.

 

Dlaczego odpowiednia klasa szczelności lamp łazienkowych jest tak ważna?

Najważniejszą kwestią, o której powinniśmy pamiętać przy wyborze lampy łazienkowej, jest jej klasa szczelności. Określa ona za pomocą przyjętych wartości to, czy dana lampa jest mniej lub bardziej odporna na wilgoć, lub zalanie. Wartością tą jest wskaźnik IP, czyli stopień ochrony urządzenia elektrycznego (International Protecting Rating).

Po powyższym skrócie stosuje się wartość wyrażoną w dwóch cyfrach. Pierwsza z nich dotyczy stopnia ochrony przed ciałami stałymi. Oznacza to dla nas, chociażby tyle, że nie musimy obawiać się przypadkowego dotknięcia żarówki, jeśli ta charakteryzuje się wysoką odpornością. Druga cyfra natomiast oznacza stopień ochrony przed cieczą. Jest on szczególnie istotny w pomieszczeniach takich jak łazienka. Dobranie lampy łazienkowej z nieodpowiednią klasą szczelności grozi niebezpiecznym porażeniem prądem.

 

Łazienka podzielona na strefy

Wyposażając się w lampy łazienkowe, na pewno zdajemy sobie sprawę z tego, że niektóre miejsca są bardziej, a inne mniej newralgiczne. Dlatego przydatne może okazać się podzielenie łazienki na strefy. I takim sposobem uzyskamy ich aż cztery.

  1. Pierwsza z nich nazwana strefą 0 obejmuje najbardziej newralgiczne obszary, które wymagają najwyższej klasy szczelności. Będzie to wartość minimum IP67 i wyższa. Cyfra 6 oznacza, że lama ta jest w pełni odporna na kontakt z wszelkimi ciałami stałymi takimi jak pył. Druga natomiast określa ochronę przed cieczą, która w takim wypadku jest na tyle wysoka, że lampa ta bez problemu mogłaby zostać zanurzona w wodzie.

Tego typu lampa łazienkowa sprawdzi się, jeśli chcemy oświetlić kabinę prysznicową, wannę czy umywalkę. Powinniśmy jednak pamiętać, że takie oświetlenie musi charakteryzować się także bardzo niskim napięciem, nieprzekraczającym 12 V.

  1. Druga strefa, czyli tak naprawdę strefa 1 to ta, która znajduje się nad samą wanną i obejmuje również ściany w kabinie prysznicowej. W tym wypadku oczywiście powinniśmy nadal zastosować lampę o niskim napięciu, jednak klasa szczelności może osiągnąć wartość IP 44. Pierwsza cyfra wskazuje na to, że nasza lampa łazienkowa jest chroniona przed ciałami stałymi większymi niż 1 mm (może być to np. drut), natomiast ruga informuje nas o ochronie przed pryskającą wodą.
  2. Kolejna strefa 2 została sprecyzowana na około 50 cm od wanny, prysznica, czy umywalki. Jest to więc obszar znajdujący się naokoło wymienionych źródeł wody. Wartość klasy szczelności lampy łazienkowej może wynosić w tym wypadku IP21. Jest więc ona chroniona przed ciałami stałymi większymi niż 12,4 mm oraz (co nas najbardziej interesuje) przed pojedynczymi kroplami wody.
  3. Strefa 3 to cała reszta łazienki, która nie jest na tyle blisko wanny, prysznica, czy umywalki, aby oświetlenie się w niej znajdujące musiało być jakkolwiek chronione.