Oczyszczanie terenów zielonych i trawników – jak robić to prawidłowo?

Każdy właściciel działki chciałby utrzymać ją w jak najlepszym stanie, by jego otoczenie prezentowało się okazale o każdej porze roku. Aby osiągnąć ten cen niezbędne okazuje się czasami oczyszczanie terenów zielonych i trawników – z nieużytków, chwastów, kamieni, gałęzi czy pieńków drzew. Jak i czym przeprowadzić tego rodzaju zabiegi? Sprawdźmy!

Jakie prace obejmuje oczyszczanie terenów zielonych i trawników?

Oczyszczanie terenów zielonych i trawników to proces, który może składać się z wielu zabiegów pielęgnacyjnych. To, które wykonasz, zależy oczywiście od problemów, jakie pojawiły się na Twojej działce. Do tych najczęstszych zalicza my:

  • karpy, czyli pieńki drzew, które nie tylko psują estetykę działki, ale również mogą utrudniać poruszanie się po niej – sposobem na ich usunięcie jest frezowanie za pomocą specjalistycznych urządzeń;
  • samosiejki, a więc rośliny, które wyrastają i rozwijają się bez ingerencji człowieka – ich usuwanie może odbywać się zarówno ręcznie, jak i przy użyciu specjalistycznych narzędzi albo odpowiednich środków;
  • stare kamienie, które ze względu na swoje wymiary i wagę są często sporym problemem – warto do ich usunięcia zatrudnić specjalistów posiadających odpowiedni sprzęt;
  • nieużytki, a więc te części działki, które nie nadają się do jakichkolwiek upraw – warto je skosić i np. zasiać nową trawę, która pozwoli przywrócić funkcjonalność i estetykę danego terenu.

Oczywiście oczyszczanie terenów zielonych i trawników to także standardowe zabiegi pielęgnacyjne, na czele z koszeniem. Warto jednak pamiętać, że wszystkie wymagają odpowiedniego sprzętu lub narzędzi, a także czasu – zwłaszcza, jeżeli jesteś właścicielem dużej powierzchni.

Zrębkowanie gałęzi i wycinka drzew – niezbędna w wielu przypadkach

Niekiedy na działkach znajdują się drzewa chore lub połamane, które należy wyciąć. Proces ten możesz przeprowadzić samodzielnie, jednak musisz zadbać o odpowiedni sprzęt (np. piłę) oraz zachować niezbędne środki ostrożności. Co więcej, powinieneś zwrócić uwagę na obowiązujące w Polsce przepisy prawne, zgodnie z którymi nie każde drzewo na własnej posesji możesz usunąć bez pozwolenia.

Problemem działek są też gałęzie, stanowiące np. pozostałość po wycince. Jak się ich pozbyć? Najlepiej poprzez zrębkowanie gałęzi – dzięki niemu nie tylko oczyścisz teren zielony i trawniki, ale również będziesz mógł wykorzystać powstały w tym procesie materiał np. do celów opałowych. Również w tym wypadku niezbędny będzie jednak odpowiedni sprzęt – zrębak do gałęzi, który możesz zakupić albo wynająć.

Nie masz czasu? Skorzystaj z usług specjalistów!

Jak wspomnieliśmy wcześniej, oczyszczanie terenów zielonych i trawników, w tym usuwanie kamieni, nieużytków, pieńków drzew czy zrębkowanie gałęzi, to proces trudny i czasochłonny. Jeżeli nie posiadasz czasu albo odpowiednich sprzętów, możesz powierzyć to zadanie doświadczonym specjalistom, np. z lasogrod24.pl, którzy zapewnią Ci kompleksowe wsparcie.