Jak dopasować wielkość narożnika lub kanapy do salonu?

Wielkość mebli w naszym salonie ma znaczenie. W niektórych pomieszczeniach najlepiej odnajdą się proste i niewielkie sofy, w innych możemy pozwolić sobie na obszerny narożnik do salonu. Czasami jedyne co możemy zrobić, to postawić kanapę pod ścianą a innym razem możemy ją wyeksponować na środku pokoju. Wiele zależy od wielkości i przestronności wnętrza oraz tego, jakie są nasze oczekiwania względem kanapy do salonu.

Układ pomieszczenia a sofa do salonu

To, jaką wielkość sofy wybierzemy oraz gdzie ostatecznie zostanie ona umieszczona, zależy w dużej mierze od całego układu w naszym pomieszczeniu. Konkretnie chodzi o to, gdzie znajdują się nasze okna oraz telewizor. Niekiedy już sam ten układ wymusza na nas zakup kanapy do salonu w konkretnym rozmiarze. Musi bowiem ona stanąć w jedynym słusznym miejscu ograniczonym metrażem. A dlaczego to właśnie okna i telewizor mogą być wyznacznikami?

 

W niewielkich salonach nie mamy dużego pola do popisu. Telewizor stawiamy pod wolną ścianą, a okna są zawsze tam, gdzie są. Kanapa czy też narożnik do salonu zawsze wylądują pod ścianą przeciwległą. Powinniśmy bowiem kierować się zasadą, że odległość między sofą a telewizorem powinna stanowić 1/3 jego przekątnej ekranu. Wymusza to na nas utrzymanie odpowiedniej odległości, zależnie od wielkości telewizora, a co za tym idzie – dostosowanie się do ściany przeciwległej. Jeśli stoją przy niej już jakieś meble, to powinniśmy dopasować taką wielkość kanapy, która mieści się w pozostałej, wolnej przestrzeni pod ścianą.

 

Salon z jadalnią – jaką kanapę dobrać

Układ salonu to często nie tylko okna i telewizor umieszczone w konkretnym miejscu, ale i takie rozwiązania jak salon połączony z jadalnią. Jak wielkościowo dobrać kanapę w takim wypadku? Po pierwsze powinniśmy zwrócić uwagę na wielkość całej przestrzeni. Jeśli jest spora, to dobrym pomysłem jest oddzielenie za pomocą kanapy do salonu części kuchennej od salonowej. W takim wypadku stawiamy mebel wypoczynkowy dokładnie dopasowany do linii, przy której kończy się salon. Kanapa w takim wypadku może być trzyosobowa i masywna. Jeśli nie obawiamy się przytłoczenia całego pomieszczenia, to może ona także posiadać zabudowany dół.

 

Inaczej sytuacja się przedstawia w przypadku mniejszej przestrzeni, która łączy salon, kuchnię i jadalnię. Jeśli nie jest ona aż tak ciasna, to możemy zaryzykować z rozwiązaniem opisanym powyżej. Z tym że z jedną małą różnicą. Sofa powinna być nie tyle, co mniejsza a bardziej minimalistyczna. Jeśli posiadamy większą rodzinę, to na pewno nasza kanapa do salonu powinna mieścić co najmniej 3-4 osoby. Jednak poprzez wybór skromnego modelu pozbawionego masywnych oparć, nie stworzymy wrażenia zagracenia i przytłoczenia całego pomieszczenia. Możemy w takim wypadku również zwrócić uwagę na kanapy, czy narożniki do salonu na cienkich nóżkach. Optycznie powiększają one całą przestrzeń.

 

Idealna wielkość kanapy do salonu

Oprócz wyznacznika, jaki narzuca nam układ naszego salonu, bardzo ważnym elementem wpływającym na dobranie konkretnej wielkości kanapy do salonu jest ilość domowników. Być może posiadamy liczną rodzinę, z którą ochoczo zasiadamy przed telewizorem? Jeśli nasz salon jest duży, to nie mamy powodów do obaw. Możemy ustawić pod ścianą albo nawet na środku pokoju narożnik do salonu w kształcie litery L lub nawet U. Jeśli natomiast w takiej sytuacji również ogranicza nas wielkość pomieszczenia, to postarajmy się wygospodarować jeden wolny kąt. Być może nie damy rady umieścić w nim obszernego narożnika w kształcie U ale już nawet mniejszy model L zrobi różnicę. Zmieści się na nim zdecydowanie więcej osób niż na zwykłej kanapie.