Kraty pomostowe- gdzie w praktyce się je stosuje?

kraty pomostowe

Kraty pomostowe posiadają swój charakterystyczny wygląd, zazwyczaj jednak ich oczka powinny być na tyle małe, aby zapewniać maksymalny poziom bezpieczeństwa użytkownikom. Główne zastosowanie takiej kraty przede wszystkim wynika już z samej jej nazwy- instaluje się je wszędzie tam, gdzie konieczne jest wykonanie pomostu łączącego dwa miejsca. Mogą to być pomosty wykonywane na zewnątrz, dzięki którym w warunkach naturalnych można stworzyć nowy, praktyczny w użytkowaniu ciąg komunikacyjny nad jakąś naturalną przeszkodą- może to być ukształtowanie terenu, jakiś obiekt, ciek wodny. Kraty tego typu, a w szczególności kraty stalowe mają też powszechne zastosowanie na budowach. Ich ułożenie może znacząco przyspieszyć pracę dzięki temu, że do danego punktu zostanie zaaranżowane znacznie szybsze i prostsze dojście. W końcu, kraty tego typu układa się też pomiędzy budynkami jednego i tego samego zakładu. Zlokalizowane na odpowiedniej wysokości, sprawiają, że poruszanie się pomiędzy budynkami jest znacznie szybsze i wygodniejsze.

A jakie jest zastosowanie takich krat wewnątrz budynków?

Tego typu pomosty aranżuje się nie tylko na zewnątrz, ale i bezpośrednio na terenie różnych obiektów. Często można spotkać je na dużych halach magazynowych, gdzie usprawniają składowanie towaru i komunikację pomiędzy działami. Znajdziemy je również na halach produkcyjnych, gdzie wspierają komunikację podczas procesu technologicznego i ułatwiają obsługę dużych maszyn. Znajdziemy je też w oczyszczalniach ścieków, a także w zakładach energetycznych. Być może już kiedyś spotkaliśmy się też z zastosowaniem krat pomostowych w budynkach publicznych. Instaluje się je w galeriach handlowych czy też obiektach kultury wszędzie tam, gdzie chce się usprawnić poruszanie po terenie danego obiektu.

Rodzaj i typ krat można dostosować do funkcji, jaką mają pełnić

O tym, jak różnorodne mogą być to produkty dowiemy się odwiedzając stronę https://www.dumat.pl/kraty-pomostowe. Oczywiście, ze względu na fakt, że są to wyroby metalowe, muszą one zostać w odpowiedni sposób zabezpieczone przed korozją, a także przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. To bardzo ważne, gdyż równie często stosuje się je na zewnątrz, co wewnątrz różnego rodzaju obiektów. Stal zabezpiecza się również przed działaniem substancji chemicznych.

Powierzchnia takich krat posiada oczka, są one jednak bardzo gęste i na tyle niewielkie, aby krata mogła gwarantować bezpieczne poruszanie się. Dodatkowo, powierzchnia takich krat jest sama w sobie antypoślizgowa, co również jest ogromną zaletą tych wyrobów. Zazwyczaj, dwoma najpopularniejszymi rodzajami takich krat są kraty wciskane oraz zgrzewane, produkuje się jednak także kraty specjalnego zastosowania- wówczas zmodyfikowane są ich parametry oraz kształt. Na ogół jednak wszystko to wykonuje się w celu jeszcze lepszego dopasowania pomostu do warunków- miejsca, zastosowania i preferencji użytkowników. Raz stworzony pomost z powodzeniem może być nawet intensywnie użytkowany przez lata.