Klimatyzacja a wentylacja, czyli jak zrozumieć skąd bierze się czyste powietrze

Świeże, czyste, chłodne lub ciepłe (zależnie od potrzeb) powietrze, to udogodnienie, do którego dostęp powinien mieć każdy z nas. Jednak co odpowiada za to, aby mieć zapewnione właśnie takie warunki? Odpowiedź brzmi; oba te urządzenia są potrzebne do tego, aby cieszyć się czystym powietrzem o odpowiedniej temperaturze. Jeśli jednak zastanawiacie się, jaka jest zależność pod tytułem klimatyzacja a wentylacja, to śpieszymy z odpowiedzią.

 

Klimatyzacja a wentylacja – czy to jest to samo?

Różnica między klimatyzacją a wentylacją jest znacząca. Jeżeli zależy nam na chłodnym powietrzu w mieszkaniu, gdy panuje gorące lato, to oczywiście powinniśmy wybrać klimatyzację. Jeśli jednak naszym celem jest wprowadzenie do naszego mieszkania idealnie świeżego i filtrowanego przepływu powietrza, to montujemy wtedy wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Kolejną odrębną kwestią jest sam fakt, że wentylację mamy w każdym domu oraz mieszkaniu. Oczywiście w formie co najmniej naturalnej. Klimatyzacji już w taki sposób zapewnionej nie mamy.

 

Jak działa wentylacja mechaniczna z rekuperacją?

Wiele osób zastanawia się, czy jedno urządzenie jest w stanie zastąpić funkcje klimatyzacji i wentylacji. Na pewno zadowalający efekt powinna zapewnić nam wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Polega ona na tym, że ruch powietrza w naszym domu jest niejako wymuszamy poprzez specjalne wentylatory montowane w kanałach wentylacyjnych. Stawiając dodatkowo na rekuperację, mamy pewność, że powietrze dostaje się najpierw do urządzenia zwanego rekuperatorem, gdzie zostaje oczyszczone, a następnie wpływa ono do naszych domów. W tym samym rekuperatorze zachodzi proces odzysku ciepła z zużytego powietrza. Ciepło wraca do naszego domu, a zużyte powietrze zostaje wydalane.

 

Wentylacja mechaniczna z klimatyzacją?

Jeśli chodzi o powietrze w naszych domach, to najważniejsze dla nas powinno być to, aby było ono czyste i świeże. To właśnie zapewnia nam rekuperacja. Pozbywamy się brudnego powietrza zwierającego szkodliwe substancje takie jak dwutlenek węgla. Odzysk ciepła pozwala nam na zaoszczędzenie na ogrzewaniu i cieszenie się ciepłem oraz zawsze świeżym powietrzem. Jeśli do tego wszystkiego chcemy dołożyć ochłodzenie czystego powietrza latem, to powinniśmy zdecydować się na klimatyzację, którą z łatwością połączymy z wentylacją mechaniczną.

 

Jeśli nasz system wentylacji mechanicznej z rekuperacją nie posiada funkcji ochładzania powietrza albo jeśli nas ona nie zadowala w pełni, to możemy wspomóc wentylację klimatyzacją. Dzięki temu uzyskamy chłodniejsze powietrze. Wentylacja w tym przypadku jest bardzo ważna. W każdym pomieszczeniu powinniśmy mieć stały przepływ powietrza. Co prawda, jeśli w naszym mieszkaniu zamontowany jest klimatyzator, to przewiew ten powinien być ograniczony po to, aby nie tracić wytworzonego zimna. Natomiast jedno jest pewne. Jeżeli chcemy cieszyć się krystalicznym powietrzem, to zdecydowanie powinniśmy wybrać wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Rekuperator jest w stanie zapewnić nam wszystko, czego potrzebujemy od powietrza w naszym domu. Całość natomiast możemy wesprzeć klimatyzacją.