Keramzyt – do czego można wykorzystać to kruszywo?

Kruszywo keramzytowe w praktyce posiada bardzo wiele różnych zastosowań. Jak się okazuje, staje się też coraz popularniejsze w roli kruszywa budowlanego. Sam keramzyt powstaje poprzez specjalną obróbkę gliny ilastej- a więc materiału w pełni naturalnego, występującego w przyrodzie.

Glina ta zostaje wypalona w bardzo wysokiej temperaturze tak, aby uzyskać ceramiczną strukturę kulek o różnej wielkości. Keramzyt dzielony jest na frakcje o różnej wielkości i tak też jest paczkowany. Poszczególne produkty keramzytowe mogą różnić się między sobą zastosowaniem- często producent sam określa do jakiego celu najlepiej sprawdzi się konkretny rodzaj keramzytu. Oprócz keramzytu budowlanego, który służy na przykład do izolowana podłóg pod różnego rodzaju budynki, drugim najpopularniejszym rodzajem keramzytu jest ten, który kupimy w sklepach i centrach ogrodniczych. Znajduje on zastosowanie w ogrodnictwie, a także w domowej i hydroponicznej uprawie roślin.

 

Ważne cechy charakterystyczne keramzytu

 

Materiał ten jest ceniony z wielu względów. Na pewną jedną z pierwszych cech charakterystycznych tego kruszywa jest to, że ma ono bardzo porowatą strukturę i jest lekkie. Tym samym, keramzyt w postaci workowanej jest łatwy w transporcie, jego niewielki ciężar ułatwia załadunek, a także jego późniejsze układanie na miejscu docelowym. Keramzyt jest materiałem, który doskonale opiera się ogniowi, a także ma świetne parametry izolacyjne. Jeśli chodzi o wilgoć to doskonale przepuszcza wodę i równie szybko wysycha. Aby kruszywo to jeszcze lepiej radziło sobie z wilgocią, którą może podciągać z gruntu, czasem dodatkowo powleka się kulki specjalnym impregnatem, który ogranicza ten proces. Warto wiedzieć także o tym, że keramzyt doskonale poddaje się procesowi zagęszczania, co jest nawet wskazaną czynnością przy wykonywaniu izolacji pod podłogi. Pozwala to utwardzić jego strukturę i uszczelnić położoną warstwę na całej długości, co przekłada się na jeszcze lepsze parametry takiego ocieplenia.

 

https://leca.pl/o-nas/artykuly/lecar-keramzyt-pomaga-przy-uprawie-roslin/