Dom drewniany- w jaki sposób go wybudować

dom z drewna

Inwestorzy, którzy zastanawiają się nad budową domu w technologii szkieletowej zazwyczaj bardzo mocno interesują się także tym, jaki jest w praktyce koszt budowy domu drewnianego. Na cenę może wpływać jednak bardzo wiele czynników, w pierwszej kolejności warto jednak zauważyć, że w Polsce ciągle jest jeszcze stosunkowo niewiele firm, które się specjalizują właśnie we wznoszeniu takich domów. Dodatkowo, możemy też mówić o tym, że w naszym kraju ciągle bardzo mocno dominuje technologia murowana, która jest uważana za solidną i dobrze opierającą się niesprzyjającym warunkom atmosferycznym- w szczególności dużym spadkom temperatury. Jeśli więc wydaje się nam, że ceny za zbudowanie domu z drewna będą dużo niższe niż za wybudowanie domu murowanego- możemy być w dużym błędzie. Koszt ten faktycznie może być niższy, ale też ta różnica może nie być aż tak wyraźna.

Ile kosztuje dom drewniany w praktyce?

Taki dom może przyjąć różną postać. Jego najprostszą wersją jest opcja sezonowa, która nie posiada żadnego większego ocieplenia, chociaż za pewne nie o taki budynek nam chodzi. Przede wszystkim będą nas więc interesować ceny domów całorocznych, które są wznoszone w najnowszej technologii, która zapewnia odpowiednie współczynniki przenikania ciepła. I tutaj trzeba przemyśleć to, jak szeroko zakrojone mają być prace, gdyż można taki dom zamówić przynajmniej w kilku wersjach. Najprostszą i najtańszą opcją będzie dom w stanie konstrukcyjnym, gdzie firma odpowiedzialna za wykonawstwo inwestycji jest w stanie już w 2 tygodnie wykonać sam szkielet budynku z wykorzystaniem odpowiedniego drewna. Oczywiście, musi ono spełniać odpowiednie normy. Montowane jest poszycie zewnętrzne, podłogi poddasza, zakładane są też folie zewnętrzne oraz dachowe. Kolejną opcją jest pójście o krok dalej i budowa domu do stanu zamkniętego, kiedy to firma budowlana dokonuje ukończenia wszelkich prac na zewnątrz, a właściciel sam, we własnym zakresie wykonuje wszelkie prace wewnętrzne.

Tymczasem, wykończenie budynku zarówno od zewnątrz jak i w środku to budowa domu do stanu deweloperskiego. Zastosowana zostaje odpowiednia technologia ocieplania takiej konstrukcji zarówno od strony ścian zewnętrznych jak i od środka. Czas budowy domu szkieletowego do stanu deweloperskiego zazwyczaj zawiera się w 3 miesiącach czasu i tak jak w przypadku mieszkań, które są sprzedawane w stanie deweloperskim- właścicielowi pozostają prace wykończeniowe wewnątrz, wykończenie podłóg, malowanie i urządzanie wnętrz. Jednakże, zdecydowanie najdroższa opcją jest wykonawstwo budynku od początku do końca, pod klucz przez daną firmę budowaną. W takim przypadku po stronie wykonawcy jest nie tylko konstrukcja, prace na zewnątrz i wewnątrz, ale i prace wykończeniowe w samym budynku, które idą zgodnie z wytycznymi inwestora. Po ukończeniu budowy powstaje budynek, w którym tak naprawdę od razu można zamieszkać, co jest zdecydowanie opcją najbardziej komfortową.