Cennik usług budowlanych

Zróżnicowane ceny za usługi budowlane

Budowa domu to kosztowna inwestycja, dlatego wiele osób nim podejmie ostateczną decyzję chce obliczyć ostateczny koszt budowy, na który składają się materiały oraz robocizna. W przypadku materiałów sprawa jest stosunkowo prosta większość projektów zawiera kosztorysy, gdzie wyszczególnione są ceny za poszczególne materiały.

Trudniejsza sytuacja jest w przypadku oszacowania kosztów robót budowlanych, a to z tego względu, że różnice w ofercie firm budowlanych są znaczne. Z reguły najtańsze są firmy, które nie podpisują umów a co za tym idzie nie dają gwarancji na wykonane przez siebie prace, przy tym pracownicy takich firm często są to osoby bez doświadczenia. Na drugim biegunie, wśród firm najdroższych znajdują się te, których pracownicy mają duże doświadczenie i które dają gwarancję na swoją pracę.

Ceny usług budowlanych zależą także od regionu Polski i tak za budowę fundamentów domu najdrożej zapłacą inwestorzy w Warszawie 59,10 zł za m² oraz w Opolu 58 zł/m², wśród województw najbardziej wygórowane ceny są w Małopolsce i na Opolszczyźnie 55,50 zł/m² , najtaniej fundamenty buduje się w Kielcach i Białymstoku bo za 50 zł/m², najtańsze pod tym względem województwa to Świętokrzyskie i Podlaskie.