Jak zastąpić firanki i zasłony w swoim domu?

zasłony sypialnia

Jednym z najstarszych i najbardziej popularnych sposobów na chronienie prywatności w przestrzeni swojego domu są firanki i zasłony. Kiedyś stanowiły również bardzo modny dodatek, który spełniał także walory estetyczne. Od dłuższego czasu na rynku dostępne są również różnego rodzaju rolety i żaluzje, które jednak nie prezentują się dobrze, szczególnie w połączeniu z zasłonami. Zatem jak zastąpić firanki w swoim domu?

Firanki – modny dodatek czy relikt przeszłości?

Różnego rodzaju firanki i zasłony znajdowały szerokie zastosowanie w domach naszych babć i cioć. Dawniej stanowiły pewnego rodzaju modny dodatek, o który powinna się zatroszczyć każda pani domu. Im bardziej ozdobne i szykowne, tym kojarzyły się z większym prestiżem i lepszym poziomem życia. W okresie PRL-u stanowiły również niezbędny element chronienia swojej prywatności, ponieważ nie było wtedy jeszcze lepszych rozwiązań technologicznych, a blisko położone okna sąsiadów nie umożliwiały komfortu i swobody.

Biorąc jednak pod uwagę obecne trendy w projektowaniu i aranżowaniu wnętrz, a także styl naszego życia, połączenie firanek z zasłonami nie jest już ani modne, ani tym bardziej konieczne. Warto również wziąć pod uwagę fakt, że coraz więcej osób cierpi na różnego rodzaju alergie, w tym także na kurz i roztocza, których główne siedlisko znajduje się właśnie w firankach i zasłonach.

Jak zastąpić firanki i zasłony w swoim domu?

Jeśli więc chcemy poszukać alternatywy dla firanek i zasłon, lub też jesteśmy do tego zmuszeni, warto przyglądnąć się najnowszym osiągnięciom technologicznym w tym zakresie. Nie każdy bowiem zdaje sobie sprawę z tego, że na rynku już od dłuższego czasu dostępne są elektryczne folie okienne. Zasilane są energią elektryczną i mogą być sterowane za pomocą telefonu lub specjalnego pilota. Są niezwykle cienkie, dzięki czemu po naklejeniu ich na powierzchnię okna nie zmieniają widoku na zewnątrz.

Jeśli zastanawiasz się, jak zastąpić firanki i zasłony, warto rozważyć inteligente folie elektryczne na okna. W momencie, kiedy zdecydujemy, żeby zasłonić okna, wystarczy aktywować folie za pomocą pilota lub telefonu, co spowoduje, że przezroczyste folie szybko staną się mlecznobiałe. Nie będą przy tym zatrzymywały naturalnego światła słonecznego, dzięki czemu we wnętrzach nadal będzie słonecznie i jasno. Nie przyczyni się to do pogarszania stanu wzroku domowników oraz wysokości rachunków za prąd. Gdy tylko zdecydujemy się, aby odsłonić okna, wystarczy ponownie użyć telefonu albo pilota, aby folia z mlecznobiałej stała się znowu przezroczysta. Jest to niezwykle wygodne rozwiązanie.

Więcej porad na: https://sonte-poland.pl/blog/co-zamiast-firanek-i-zaslon/