Jak przebiega projektowanie wnętrz?

projektowanie wnętrz

Na zatrudnienie projektanta wnętrz decyduje się wiele osób, które nie mają do takich kwestii głowy i wolą powierzyć swoje mieszkanie komuś, kto się na takich rzeczach zna lepiej. Pierwszym etapem projektu zawsze jest rozmowa o tym, jakie oczekiwania mają właściciele wobec danej przestrzeni. To bardzo ważne, gdyż na tym etapie projektant zbiera wszystkie wytyczne i materiały odnośnie tego, co projekt ma zawierać. Zdarza się i tak, że właściciele sami nie do końca wiedzą, jaką funkcję ma pełnić dana przestrzeń- albo co gorsze, mają całkowicie odmienne gusta. Rolą projektanta jest więc opracować taki pomysł, który będzie estetyczny, funkcjonalny, zgodny z wytycznymi i który usatysfakcjonuje każdego. Jak można sobie wyobrazić- może to nie być łatwym zadaniem.

Przygotowanie projektu koncepcyjnego przestrzeni

Analizując poszczególne etapy projektowania wnętrz, kolejnym krokiem jest już samo przygotowanie projektu, które powinno opierać się o dokumentację techniczną mieszkania czy budynku. W projekcie powinno być już zawarte to, jak będzie się dana przestrzeń prezentować po ukończeniu prac. Przedstawione zostaje zagospodarowanie przestrzeni, pomysły na to, jak ma ona wyglądać wraz z próbkami różnych materiałów wykończeniowych czy propozycjami z katalogów, co do umeblowania i dekoracji. Taką koncepcję przekazuje się klientowi i omawia z tym ewentualne zmiany i poprawki, jakie trzeba będzie uwzględnić. Etap ten powinien zakończyć się gotową wizją, która będzie uzgodniona i przedyskutowana z klientem tak, aby można było zabrać się za projekt właściwy.

Szczegółowy projekt oraz wizualizacja

Tutaj projekt nabiera rumieńców, gdyż powinien zawierać już wszystkie szczegóły związane z wnętrzem- także i te techniczne związane z rozmieszczeniem gniazdek, czy tego, gdzie poprowadzone są instalacje. Wizualizacja pomaga wyobrazić sobie, jak będzie dane pomieszczenie wyglądało w momencie, kiedy prace już zostaną ukończone. Wizualizacja jest też ważna dla samego klienta. Pozwala mu zaprezentować projekt z każdej możliwej strony, a klienci bardzo często mówią, że bez wizualizacji trudno byłoby im sobie zobrazować cały projekt. Po akceptacji wszystkich parametrów projektu czas na podjęcie się realizacji.

Czas zabrać się za realizację

Bardzo często to projektant poszukuje odpowiedniej ekipy, którą ma sprawdzoną i która będzie z nim ściśle współpracować. Fachowcy powinni bowiem dokładnie odwzorować wszystko, co zawiera projekt tak, aby po drodze nie pojawiły się żadne przykre niespodzianki. Realizacja projektu powinna przebiegać według wcześniej ustalonego planu, powinna także zawrzeć się w określonych ramach czasowych. Czasem, także i na tym etapie konieczne jest wprowadzenie pewnych zmian- zawsze podczas pracy w danym wnętrzu może się pokazać coś, czego wcześniej o danym budynku nie wiedzieliśmy, a co diametralnie wpływa na budżet i czas realizacji, a może i nawet na to, co projekt zakładał. Na ewentualne niespodzianki powinien być przygotowany sam projektant, ale i inwestorzy.

Więcej o poszczególnych etapach znajdziesz na: https://www.dom-art.pl/proces/