Funkcjonalna i estetyczna garsoniera

garsoniera

Ciasne, ale własne” to znane stwierdzenie stanowi wierne odbicie wielu polskich mieszkań. Właściciele cieszą się, że są ich posiadaczami, ale zdają sobie sprawę ze stosunkowo niewielkiej przestrzeni jaką mają do zagospodarowania. Tak też jest w przypadku właścicieli kawalerek, których mieszkania składają się najczęściej z łazienki i pokoju z aneksem kuchennym. Ten jeden pokój musi spełniać rolę zarówno sypialni, salonu, jak i gabinetu. To spore wyzwanie. Jednak nie jest wcale rzadkim zleceniem aranżacja wnętrz – Kraków, Warszawa i duże polskie miasta pełne są, bowiem kawalerek wynajmowanych przez singli lub młode pary.

Jak zaaranżować garsonierę, tak by była ona nie tylko funkcjonalna, ale także estetycznie urządzona. Tak aranżacja wnętrz – Kraków, Warszawa czy Wrocław nie jest zadaniem łatwym. Dlatego warto przyjrzeć się jak wygląda aranżacja wnętrz wykonana przez profesjonalistów i znaleźć inspirację na własne mieszkanie.

Zabierając się za urządzanie kawalerki należy przede wszystkim pamiętać, że zajdzie tutaj konieczność wyzbycia się wszystkich niepotrzebnych mebli i sprzętów. Garsoniera, aby dobrze się prezentowała musi sprawiać wrażenie przestronnej i jasnej. To w takim przypadku jedynie złudzenia, ale osiągając je mamy szanse na ciekawą aranżację garsoniery. Na początek zatem należy zrobić listę tych mebli i rzeczy, które są absolutnie niezbędne nam do życia – resztę możemy oddać znajomym lub po prostu wyrzucić.

Drugim krokiem są kolory ścian i podłogi, aby pomieszczenie wydawało się większe sufit i ściany najlepiej pomalować na biało. Podłogę zaś w części kuchennej mogą stanowić płytki imitujące parkiet, a w części salonowej może to być parkiet lub nieco bardziej budżetowe rozwiązanie – panele. Ważne by miały one jasny kolor.

W przypadku mebli także wskazane byłby te w jaśniejszych kolorach. Warto postawić na szafki kuchenne z lustrzanymi frontonami oraz na szafę pod zabudowę także z lustrzanymi drzwiami. Dzięki temu uzyskamy efekt powiększenia pokoju. W kawalerce najczęściej mieszkają maksymalnie dwie osoby, dlatego można postawić na wąski blat kuchenny jedną stroną przymocowany do ściany, który będzie pełnił rolę stołu i oddzielał część mieszkalną od jadalnej. Krzesła możemy ustawić po obu stronach stołu lub z jednej tworząc rodzaj barka. Ten blat może posłużyć jako pracownia, może być miejscem przygotowania posiłków oraz ich spożywania. W części salonowej postawmy narożnik i stolik kawowy. Będzie to jednocześnie nasza sypialnia.