Deweloper budowlany- na czym polega jego praca?

Być może już kiedyś spotkaliśmy się z takim zawodem lub z osobą, którą działała właśnie w takiej branży. Najczęściej jednak mamy z taką tematyką do czynienia w momencie, kiedy chcemy kupić jakąś nieruchomość. Wobec tego, kim jest deweloper budowlany? Czym się zajmuje i jaki jest jego zakres obowiązków? Jak w praktyce wygląda praca firm, które zajmują się przeprowadzaniem takich właśnie inwestycji?

Osoba, która ma kapitał po to, aby przeprowadzać różne inwestycje

Deweloper może być osobą prywatną, ale może też mieć swoją działalność gospodarczą i występować jako firma, co też bardzo często ma miejsce. Często określa się go mianem inwestora, gdyż faktycznie to, czym się zajmuje jest inwestowaniem w pewną branżę, a konkretniej w nieruchomości. W praktyce oznacza to wykupywanie danego terenu pod budowę domów mieszkalnych, bloków, całych osiedli, budynków biurowych czy też hal przemysłowych lub handlowych. O ile sam proces budowy jest inwestycją, której koszty musi pokryć już na starcie, celem dewelopera jest późniejszy sprzedaż lokali lub ich wynajem pod różnego rodzaju lokale usługowe. Warto zauważyć, że lista obowiązków dewelopera jest bardzo długa i zaczyna się już od konieczności wybrania odpowiedniego terenu pod inwestycję oraz dopełnienia formalności związanych z kupnem działki. Następnie musi przejść przez cały proces projektowania oraz zatwierdzania planów związanych z zabudową. W końcu, musi kierować wszelkimi pracami budowlanymi aż do momentu ukończenia budowy oraz oddania całej inwestycji do użytku. W końcu, musi też zająć się kwestią sprzedaży lub też najmu poszczególnych lokali w nieruchomości. Zadania te są zazwyczaj mocno rozłożone w czasie i oznaczają konieczność posiadania dużych rezerw finansowych po to, aby móc zacząć zarabiać na danej inwestycji w przyszłości.

Co jeszcze warto wiedzieć zadaniach dewelopera?

Warto chociażby wiedzieć to, że sposób jego pracy i wykonywania poszczególnych zadań w ramach wprowadzania w życie danego planu inwestycyjnego reguluje ustawa deweloperska. Przede wszystkim skupia się ona na ochronie praw osób, które będą chciały nabyć mieszkanie, lokal lub też dom, jaki został przez dewelopera wybudowany. Ustawa koncentruje się na tym, aby deweloper był zobowiązany do tego, aby przenieść własność za daną nieruchomość na rzecz kupującego.

Jak można sobie wyobrazić, praca dewelopera wcale nie jest prosta. Dlatego za naprawdę dużymi, szeroko zakrojonymi inwestycjami zazwyczaj nie stoi jedna osoba, a sztab ludzi i specjalistów z różnych dziedzin. Zanim w ogóle zostanie podjęta decyzja o przeprowadzeniu danej inwestycji konieczna jest też analiza jej opłacalności, szczegółowy plan związany z koniecznymi pracami, a także prognozy odnośnie tego, czy inwestycja będzie udana. Każdy etap prac przy inwestycji wymaga ogromnego zaangażowania oraz specjalistycznej wiedzy, kierowania i nadzorowania pracami budowlanymi i wykończeniowymi, a nawet konieczność odpowiedniego rozreklamowania i promowania lokali z danej inwestycji, aby faktycznie mogły się one szybko sprzedać.