Własna firma- ale w jaki sposób ją prowadzić?

firma

Podjęcie decyzji o założeniu własnej firmy i odejściu z dotychczasowego miejsca zatrudnienia na pewno nie jest niczym prostym, ale z czasem staje się kolejnym, wręcz koniecznym krokiem w rozwoju. Oprócz wielu skomplikowanych kwestii formalnych, w końcu pojawia się także pytanie o to, w jaki sposób codziennie organizować sobie pracę, aby faktycznie była wydajna i dawała zadowalające rezultaty. Bowiem będąc sobie samemu szefem trzeba w pewien sposób się dyscyplinować i samemu motywować się do działania. Pomysłem wielu osób na start jest to, aby założyć sobie biuro w domu.

W jakich przypadkach biuro w domu to dobry pomysł?

Tak naprawdę tylko i wyłącznie wtedy, kiedy jesteśmy przekonani o tym, że będziemy mieć odpowiednie warunki do pracy we własnym mieszkaniu. Sytuacją idealną będzie więc to, abyśmy mogli w ramach mieszkania wydzielić sobie całkowicie odrębne pomieszczenie pod biuro, w którym będziemy mogli się zamknąć i odgrodzić od życia rodzinnego, które być może będzie się toczyło równolegle do naszej pracy. Pamiętajmy bowiem o tym, że praca w domu oznacza szereg bardzo wielu rozpraszaczy, jakie mogą na nas wpływać powodując to, że nie będziemy mogli się skupić, a nasza praca będzie mało wydajna. Jeśli więc nie mamy w mieszkaniu miejsca, w którym mielibyśmy spokój i gdzie moglibyśmy się skoncentrować, albo też spokojnie i swobodnie rozmawiać przez telefon wtedy, kiedy jest to konieczne- powinniśmy zrezygnować z pomysłu pracy we własnym mieszkaniu.

Coworking czy wynajem biura?

Jeśli nie w domu, to w jakim miejscu? Niezbyt komfortowo jest snuć się po kawiarniach i bibliotekach, dlatego też pozostaje nam przestrzeń coworkingowa lub też wynajem biura. Dla osób, które dopiero startują z własną firmą i które dość mocno obawiają się wysokich kosztów stałych, z jakimi może wiązać się wynajem, biuro coworkingowe będzie atrakcyjniejszą opcją. Opłaty będą niższe w zamian za to, że nasze biuro nie będzie jedynie nasze, a raczej będziemy je współdzielić z innymi osobami. W pewien sposób, korzystanie z przestrzeni coworkingowej przypomina zwykłe chodzenie do pracy na etacie, tyle, że warto zaznaczyć, że nadal jesteśmy sami dla siebie szefami. Wiele biur oferuje także możliwość korzystania z sal konferencyjnych, kiedy będziemy potrzebowali miejsca do organizacji spotkania biznesowego. Z kolei wynajem biura to większy koszt, ale z pewnością stwarza nam wiele możliwości. Jednym z prestiżowych miejsc, gdzie taki wynajem jest możliwy jest Herbewo. Wówczas możemy pomyśleć o dokładnie takim lokalu, jaki jest nam potrzebny pod kątem jego lokalizacji, metrażu, a także pełnego wyposażenia. Jest to też dobre rozwiązanie w przypadku, kiedy w najbliższej przyszłości chcielibyśmy kogoś jeszcze zatrudnić, a tym samym posiadać pracowników. W wynajmowanym biurze możemy czuć się bardziej swobodnie i komfortowo, gdyż po prostu jesteśmy tutaj u siebie, możemy zorganizować w ramach lokalu własną salę spotkań, a także w dowolny sposób zaaranżować całą posiadaną przestrzeń.