Jak wybrać projekt na wąską działkę?

Wąska działka – duży problem?

Inwestor, który kupuje działkę pod budowę domu ma wpływ na jej wymiary i wygląd, czasem jednak działka zostaje odziedziczona, lub w danej okolicy jedynym wolnym gruntem jest wąski pas ziemi. Będąc w posiadaniu takiej działki i chcąc na niej wybudować dom, inwestor staje przed nie lada wyzwaniem, co w dużej mierze wiąże się z wymogami prawa budowlanego, które ściśle określa w jakiej odległości od granicy działki powinna znajdować się ściana domu. Wybierając projekt domu na wąską działkę warto zatem zapoznać się z przepisami prawa budowlanego. Należy także liczyć się z tym, że w niektórych ścianach domu, nie będzie możliwości umieszczenia okien.

Inwestorów, którzy mają dużą rodzinę lub planują taką mieć, powinny zainteresować szczególnie projekty domów dwu piętrowych oraz takich z zaaranżowanym użytkowo poddaszem, dzięki temu nawet na stosunkowo niewymiarowej działce można zbudować dom o dużej powierzchni mieszkalnej. Inną alternatywą jest budowa domu „długiego”, którego powierzchnia zostanie powiększona poprzez dłużysz niż standardowe budynek.

W przypadku osób, dla których szczególnie ważny jest garaż również warto zwrócić uwagę na ten element projektu, garaże w takich przypadkach mogą być zaprojektowane w piwnicy domu, lub z tyłu domu, przy czym architekcie w takich przypadkach przewidują dwie drogi dojazdowe do posesji. W przypadku takich projektów zdarza się także, że garaż stanowi front budynku, a część mieszkalna znajduje się za nim lub nad nim. Niekiedy przestrzeń nas garażem zaaranżowana jest na obszerny taras.