W jakim stylu jest Twój dom?

Stare łacińskie przysłowie mówi, że o gustach się nie dyskutuje. Jednak czasem warto o nie zapyta, aby przekonać się na jakie projekty domów, czyli w efekcie domy zdecydowali się nasi Czytelnicy. Zapytaliśmy, więc w jakim stylu są Wasze domy. Poniżej prezentujemy kilka wypowiedzi.

 

Dagmara: gdy budowaliśmy z mężem do niestety były to wczesne latach 90. Duże jeszcze wówczas rzeczy działo się na wzór tych z czasów PRL. W naszym urzędzie przedstawiono nam plany domów „dopuszczone” do budowy i kazano wybrać spośród nich. Dużo czasu zajęło nam walczenie z urzędnikami, aby pozwolili nam zbudować dom według indywidualnego projektu. Być może w większych miastach nie było tego problemu, ale w naszym małym powiecie urzędnicy nie przestawili jeszcze wtedy myślenia na wolnościowe tory. W końcu po wielu staraniach i nerwach udało się nam przeprowadzić nasz projekt domu, choć architekt, który go dla nas przygotował musiał dokonać kilku poprawek, aby dom lepiej pasował do koncepcji urzędników. W efekcie mamy coś pomiędzy domem w PRL-owskim stylu, a stylu nowoczesnym. Aktualnie jesteśmy w trakcie przebudowy, chcemy sprawić, by nasz dom był maksymalnie nowoczesny pod każdym względem.

Krystian: nasz dom powstał stosunkowo niedawno. Upłynął ledwie rok, odkąd w nim mieszkamy. Zbudowaliśmy go w oparciu o projekt nowoczesnej stodoły. To nie nazwa budynku gospodarskiego, ale nowy styl w budownictwie. Budynki są proste i kształtem faktycznie przypominają stodołę, ma to zwiększać ich energooszczędność. Nasz projekt zamówiliśmy w biurze – ArchiStruktura. Mieszkamy w nim od niedawna, ale możemy każdemu polecić taki wybór. Jest jasny, przestronny i funkcjonalny, czyli taki jaki powinien być dom (przynajmniej naszym zdaniem).

 

Karina: zawsze kochałam widok starych drewnianych dworków szlacheckich. Dlatego, gdy zamawialiśmy projekt domu prosiliśmy architekta, by przygotował taki, który stylistyką będzie nawiązywał do takiego miejsca. Dziś mamy bardzo klimatyczny i piękny dom w stylu takiego dworku.