Nawóz dedykowany czy uniwersalny?

Właściciele ogrodów często zastanawiają się, jaki nawóz wybrać dla swoich roślin by jak najdłużej cieszyć się ich pięknem. Szczególnie, że wybór jest naprawdę duży. Producenci oferują szeroki asortyment zarówno nawozów uniwersalnych, przeznaczonych właściwie dla każdego rodzaju roślin, a także nawozy specjalistyczne, dedykowane dla określonego rodzaju roślin. Która wersja jest lepsza?

Nawozy uniwersalne

Są nawozami o specyficznym składzie. Znajdują się w nich składniki, które są ważne dla wielu gatunków roślin. Ilość środków dodawanych do nawozów uniwersalnych przyjmuje wartości uśrednione, dzięki czemu możemy mieć pewność, że bez względu na to dla jakich roślin je wykorzystamy, to na pewno nie zaszkodzą. Jednak dla niektórych gatunków, nawozy uniwersalne nie będą wystarczające i nie przyniosą oczekiwanych efektów. Wśród najczęściej i najchętniej kupowanych nawozów uniwersalnych wskazać można następujące nawozy: azofoska czy hydrocomplex.

Nawozy dedykowane

Są specjalistycznie przygotowanymi nawozami, które poza podstawowymi składnikami posiadają również specjalne, dedykowane dla danego gatunku roślin składniki odżywcze. Zaleca się, że gdy chcemy cieszyć się naszymi kwitnącymi roślinami, powinniśmy starać się używać nawozów do roślin kwitnących. A jeśli chcemy zwiększyć plony w naszym ogrodzie, wówczas powinniśmy wybrać nawozy dla warzyw, chociaż i w tej materii są nawozy ogólne, a także specjalne, np. do roślin strączkowych, bulwiastych czy innych. Coraz większą popularnością na rynku cieszą się nawozy do roślin i krzewów, a w szczególności do iglaków. Na uwagę zasługuje np. florovit do iglaków, dzięki któremu nasze drzewka i krzewy iglaste będą szybko rosły, a także będą rozrastać się. Dzięki zastosowaniu specyficznego, dedykowanego nawozu nasze iglaki będą gęste, bujne, o pięknym, zielonym zabarwieniu igieł. Ważne również, aby rośliny iglaste były nawożone maksymalnie do końca lipca, gdyż po tym terminie pędy przestają rosnąć, a zaczynają drewnieć.