Mieszkanie w stylu art déco

Art déco to ozdobny styl, który choć lubi dekorację to jednak nie ma w sobie tego „błysku” charakterystycznego dla stylu glamour. W nowoczesnych mieszkaniach urządzanych w tym stylu dominującymi kolorami jest biel i czerń, pojawiają się także szarości. Nie oznacza to jednak, że jest to charakterystyczne dla tego stylu, przeciwnie w art déco istniej duża dowolność w doborze barw, a sam styl w malarstwie czy architekturze charakteryzuje się właśnie żywymi. Charakterystyczne w tym stylu będą geometryczne ozdobne elementy na meblach, inkrustowanie ich kością słoniową, metalami czy kamieniem, a sama jakość wykonania mebli powinna być nienaganna. Drewnem często wykorzystywanym w tym stylu jest heban.

Salon, łazienka czy kuchnia w tym stylu powinna być wyłożona płytkami marmurowymi (można je znaleźć między innymi na stronie – http://mirad.pl/plytki-ceramiczne/basaltina) lub ewentualnie płytkami imitującymi marmur. Takie płytki mogą znaleźć się zarówno na ścianach, jak i podłodze. Obecnie najczęściej na kolor ścian w tym stylu wybierana jest biel, natomiast kolorowym elementami staje się tapicerka mebli, takich jak fotele czy kanapy. Wygląd foteli w tym stylu również jest charakterystyczny, mają one geometryczne kształty, są masywne w wyglądzie, ale osadzone na bardzo krótkich nóżkach, przy czym ich oparcia i podłokietniki stanowią jedną całość.

W tym stylu ciekawym elementem może być także zastosowanie jako elementu dekoracyjnego reprodukcji dzieł np. Gustava Klimta lub artystów z początku XX wieku.

Jak już wspomniano urządzając mieszkanie w tym stylu można pozwolić sobie na ozdobne meble. Na ścianach również możliwe jest zastosowanie sztukaterii, kasetonów a nawet płaskorzeźb.

Dekorując mieszkanie w tym stylu należy jednak pamiętać, aby zachować dobrze dobrane proporcje, aby mieszkanie nie było zbyt mocno ozdobione i przesadzone w formie. Art déco to styl ozdobny, ale z zachowaniem estetyki i dobrego smaku. Jest to idealny wybór dla osób poszukujących alternatywy dla nowoczesnego, prostego w formie stylu.

Źródło obrazka: https://www.morizon.pl/blog/przewodnik-po-stylach-wnetrzarskich-art-deco/