Dom tańszy w utrzymaniu

Każdy właściciel wie, że utrzymanie własnego domu nie jest tanim przedsięwzięciem. Należy brać pod uwagę takie kwestie jak koszty ogrzewania czy energii elektrycznej. Dlatego też coraz więcej osób decyduje się na inwestycje, które mają na celu stworzyć dla nich i ich rodzin energooszczędne budynki, których użytkowanie jest znacznie tańsze niż tradycyjnych domów. Jedni decydują się na to już na etapie budowy domu, inni robią to systematycznie z czasem – taka sytuacja ma miejsce zwłaszcza w przypadkach, gdy domy powstały zanim jeszcze zaczęto w architekturze i budownictwie mówić o energooszczędnych, a nawet pasywnych domach. Co trzeba zrobić, by dom stał się tańszy w utrzymaniu?

Jest na to kilka różnorodnych sposobów. Jednak zacząć należy od odpowiedniego ocieplenia budynku. Jeśli ściany nie będą odpowiednio izolowane, to będzie przez nie do wnętrza przenikał chłód i odwrotnie: ciepło z wnętrza budynku będzie uciekało na zewnątrz. Współczesne budownictwo opracowało wiele nowoczesnych technologii, które pozwalają na wykonanie bardzo wydajnej izolacji domu.

Kolejnym etapem jest zamontowanie w budynku energooszczędne okien i drzwi. To właśnie te elementy konstrukcyjne są kolejną przyczyną dla której z budynków ucieka znaczna ilość ciepła. Wykorzystane w ich konstrukcji materiały pozwalają w dużej mierze ograniczyć ubytek ciepła, a jednocześnie zwiększyć przenikalność ciepła promieni słonecznej do wnętrza pomieszczeń. Zatem wymiana drzwi i okien to kolejny etap do stworzenia tańszego w utrzymaniu domu.

Kolejnym elementem jest montaż instalacji wentylacji mechanicznej. Okazuje się bowiem, że przez kanały wentylacyjne budowane w systemach wentylacji grawitacyjnej ucieka znaczna część ciepła z domów. Ich likwidacja i zastąpienie kanałami wentylacji mechanicznej, jest także krokiem w kierunku zmniejszenia kosztów eksploatacji budynków. Dodatkowo, aby jeszcze podnieść jego energooszczędność dobrze jest zastosować rekuperację – więcej na temat tej technologii można dowiedzieć się na stronie – Luft System.

W przypadku nowo powstających budynków są one jeszcze dodatkowo odpowiednio projektowane. Przede wszystkim bez dodatkowych załamań – bryła powinna być jak najprostsza okazuje się, bowiem że przez narożniki i załamania ucieka dużo więcej ciepła niż przez proste ściany. W takich domach pokoje, w których spędza się najwięcej czasu wciągu dnia są zorientowane na południe, tak aby światło słoneczne jak najdłużej je oświetlało i ogrzewało – to także element oszczędności, jeśli w pomieszczeniu później zapalamy światło.